ISO 50001:2011

ISO 50001, enerji yönetimi uluslararası standardıdır. BS EN 16001'in yerine getirilmiştir. Özel sektör ve kamu kuruluşlarındaki enerji verimliliğinin optimize edilmesini sağlayan güçlü bir çerçeve yapı sağlar.

Bu belgelendirme, bir kuruluşun enerji yönetiminde devamlı iyileştirme konusundaki taahhütünü ortaya koyar. İlgili endüstriler için bir örnek teşkil etmelerini sağlar. Kanun ve düzenlemelerin şartlarının yerine getirilmesini temin eder.

Faydası Nedir?

Enerji politikaları, karbon azaltımı, enerji güvenliği, maliyet kontrolü, yasal uyumluluk, kültürek değişim, kurumsal sorumluluk, bilinirlik, kaynak yönetimi ve ESOS uyumluluğu konularında size yardımcı olur.

ISO 50001 Kimler İçin Uygundur?

Enerji kullanımı şeklinizi kontrol altına almak istiyor ve bağlantılı maliyetleri etkin bir şekilde yönetmek istiyorsanız, bu standart siz ve kuruluşunuz için uygundur.

ISO 14001 için halihazırda bir belgenizin mevcut olması, temel çerçeveyi zaten tesis etmiş olduğunuzu ve ISO 50001'in sağlayacağı faydalara erişmeye çok yakın olduğunuzu gösterir.

Tescilin Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?

  • Operasyonel maliyetlerde azalma. Artan enerji verimliliği sayesinde önemli finansal tasarruf. (OFGEM tahminlerine göre enerji fiyatları 2020'ye kadar en az %20 artacak)
  • Enerji verimliliğinde artış. ISO 50001en güçlü enerji yönetim sistemidir ve mümkün olduğu kadar verimli olmanız için devamlı iyileştirmeler yapmanızı mümkün kılar.
  • Karbon ayakizinde azalma. Karbon ayakizinde yapacağınız azaltma, insanların kuruluşunuza daha olumlu yaklaşmasını sağlar.
  • Yasal uyumluluk. Kuruluşunuza etki eden kanun ve mevzuatları anlayarak, bunlara uygun hareket etmenizi sağlar.
  • İspatlanmış sicil. Tanınmış standartlara olan uyumunuzun bağımsız bir kaynak tarafından onaylanması, markanızı geliştirir ve şüpheye yer bırakmadan durumunuzu gözler önüne serer.
  • Daha fazla iş almak. Kurumların satın alma şartlarına uyumunuzu sağlar.
  • ESOS enerji tetkik uyumu. DECC ISO 50001 tescilinin ESOS uyumluluğuna katkı sağlayacağını onaylamıştır.

Yardım İçin Hazırız

Size belgelendirmeyi nasıl gerçekleştirebileceğiniz ve bağlantılı eğitimler konusunda yardımıcı olabiliriz.